سامانه پشتیبانی 6234
بازدید: 29
کد: 138
زمان انتشار: دوشنبه 9 شهریور 1394 10:44:54

سرانجام بحث درباره عنوان «فجر» به کجا می‌انجامد؟


وزیر ارشاد در اولین اظهارات‌اش در پی حواشی برخی رسانه‌ها برای برگزاری جشنواره فیلم ایران (جداسازی بخش بین‌الملل و ملی فجر)، با تایید این جداسازی، در عین حال گفت: «در نامگذاری معتقدم که کلمه فجر کلمه مقدسی است که فقط مربوط به ده روز 12 تا 22 بهمن نیست بلکه مربوط به پیروزی انقلاب است که تقدس دارد و این جشنواره‌ها تحت عنوان فجر برگزار می‌شود.»

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، علی جنتی در بخشی از یک برنامه تلویزیونی همزمان با هفته دولت، گفت: «جدایی بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر امسال اعمال شد و در اردیبهشت‌ ماه شاهد برگزاری بخش بین‌الملل بودیم. یکی از عیب‌های همزمان برگزار شدن این دو بخش این بود که بخش بین‌الملل تحت تاثیر فیلم‌های بومی قرار می‌گرفت و مورد توجه واقع نمی‌شد. ما سعی کردیم بازاری برای فروش فیلم‌های خودمان و همچنین فیلم‌هایی که قرار است از خارج شرکت کنند ایجاد کنیم. در نامگذاری هم معتقدم که کلمه فجر کلمه مقدسی است که فقط مربوط به ده روز 12 تا 22 بهمن نیست. بلکه مربوط به پیروزی انقلاب است که تقدس دارد و این جشنواره‌ها تحت عنوان فجر برگزار می‌شوند.»

طبق اعلام مسوولان سینمایی، در یک هفته‌ی گذشته، جشنواره‌ی فیلم فجر در بخش ملی به عنوان فجر در بهمن‌ماه همزمان با یوم‌الله دهه‌ی فجر قرار است، برگزار شود و بخش بین‌الملل با دبیری رضا میرکریمی زیرعنوان جشنواره‌ی فیلم ایران، اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

در پی اظهارات علی جنتی، خبرنگار ایسنا پیگیر تماس با مسوولان سینمایی است که آیا عنوان جشنواره‌ی فیلم ایران تغییر خواهد کرد؟

این در حالی است که طی هفته‌ی گذشته حجت‌الله ایوبی - رییس سازمان سینمایی - در یک اقدام بی‌سابقه، در سه روز پشت هم در سایت شخصی‌اش و در یک نامه سرگشاده به برخی حواشی جشنواره‌ی فیلم ایران (جداسازی بخش ملی و بین‌الملل فیلم فجر) که در برنامه تلویزیونی 20:30 به آن پرداخته شده است، واکنش نشان داد.

رییس سازمان سینمایی شنبه 31 مردادماه در نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیما، از آن‌چه رویکرد تخریبی بخش خبری "20:30" توصیف کرد، گله کرد.

و روز بعد در پی تکرار مباحث دوباره‌ای درباره‌ی "جشنواره‌ی فیلم ایران" در همین برنامه تلویزیونی در سایت شخصی‌اش نوشت: «این روزها نشر یک خبر نادرست در رسانه‌ها سبب شد تا برخی از مدیران سابق سینمایی و غیرسینمایی گذشته، فریاد واانقلابا سردهند. آنها البته از برنامه‌هایمان برای برگزاری جشنواره فجر باشکوه به‌خوبی آگاهند. آنها همچنین نیک می‌دانند که مرادمان از ایران نگاه ایرانی در سینماست نه پرچمی که آنها به نام مکتب ایرانی در برابر مکتب اسلام ناب محمدی برافراشتند. از این دوستان می‌خواهم که نگذارند از مدیریت انقلابی و ارزشی آنها پرده برداریم.»

و اما در سومین روز پیاپی، حجت‌الله ایوبی که گویا خبرنگار این بخش خبری در دفترش در سازمان سینمایی با او مصاحبه‌ای گرفته است، در نوشتاری مبسوط به چگونگی انتشار این مصاحبه که گویا ناقص پخش شده، انتقاد کرده و در انتهای این مطلب آورده است: «من بازهم گرفتار دوربین نامحرم 20 و 30 شده بودم. اگر دیروز با تردید می‌گفتم، امروز با اطمینان می‌گویم که به دوربین 20 و30 اعتماد نکنید.»

عبدالحسن برزیده - کارگردان "مزار شریف" - هم در نوشتاری که نسخه‌ای از آن را در اختیار ایسنا گذاشت، با اشاره به این بخش خبری که پنج‌شنبه 29 مرداد ماه مصاحبه‌ای از او درباره‌ی جداسازی بخش ملی و بین‌الملل فیلم فجر پخش کرده است، نسبت به نحوه‌ی پخش این گفت‌وگو اعتراض کرد و از آن به عنوان "رفتار غیر حرفه‌ای" و "غیراخلاقی" نام برد.

مجتبی راعی نیز نامه‌ای خطاب به رضا میرکریمی به عنوان دبیر جشنواره‌ی فیلم ایران نوشت و در اختیار ایسنا گذاشت.

این کارگردان با تایید جداسازی بخش ملی و بین‌الملل فیلم فجر درباره‌ی حواشی که به خاطر نام فجر مطرح شده است، در بخشی‌هایی از نامه‌اش آورده است:

«اولا به دلایل زیر این میزان دلواپسی که برای حفظ ارزشهای انقلاب و اسلام در عرصه جشنواره بین‌الملل ابراز می‌شود؛ موردی ندارد.

۱ بخش بین المللی همیشه در زیر سایه بخش سینمای ایران بوده و هیچوقت درست دیده نمی‌شده؛ بنابراین اینکه برای دیده شدن؛ از سایه بیرون بیاید منطقی بنظر می‌رسد.

۲ این بخش همیشه ۲ یا ۳ فیلم از ایران داشته است و تعداد خیلی بیشتری فیلم از خارج می آمده که من اطمینان دارم که سازندگان فیلمهایشان را برای مناسبت فجر نمی ساختند یعنی فیلمهایش در مناسبت با فضای دهه فجر نبود که حالا نگران باشیم با این نام جدید دیگر برای مناسبت فجر فیلم نسازند.

۳‌ داوران این بخش از ۲ داور ایرانی و ۵ داور خارجی تشکیل می‌شد که داوران خارجی مثل این دوستان زندگی‌شان را وقف دهه فجر نمی‌کردند و علایق خودشان را داشتند.

۴ تعدادی از جشنواره‌های جهان؛ نام محلی را که در آنجا برگزار می‌شوند یدک می‌کشند مثل توکیو؛ کن؛ رم .... و مهمتر از همه اصفهان!!‌ ، اگر این دوستان زمانی که جشنواره کودک از فجر جدا شد و نام اصفهان را برای آن انتخاب کردند به دفاع از ارزشهای انقلاب و دهه مبارک فجر بر می‌آمدند و اصرار می‌کردند که باید جشنواره کودک فجر نامیده شود؛ من امروز به آنها حق می‌دادم و قبول می‌کردم که رویه اینها همین است بنابراین جشنواره‌ای که در تهران برگزار می‌شود باید با همین قاعده تهران باشد و اتفاقا شما چون نمی‌خواسته‌ای جشنواره تهران؛ که به قول اینها فرح راه اندازی کرده است را به ذهن تداعی کند؛ نام ایران را که باز هم مکان برگزاری است، انتخاب کرده‌ای!!!!‌.»

به گزارش ایسنا،حال با اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نظر می‌رسد برخلاف نظر افرادی چون حجت‌الله ایوبی، رضا میرکریمی، عبدالحسن برزیده و مجتبی راعی، عنوان بخش بین‌الملل جشنواره، باز هم تغییر خواهد کرد.

آدرس منبع: http://www.isna.ir/
آخرین بروزرسانی: دوشنبه 9 شهریور 1394 10:44:54
 پشتیبانی آنلاین سامانه های 6234 ، تلغن ویژه 02148312