باشگاه هواداران ایرانیان
بازدید: 31
کد: 88
زمان انتشار: چهارشنبه 15 مهر 1394

سینمای متحرک‌سازیimg/daneshnameh_up/f/f5/animation.jpg

کارتون ؛ برخلاف باور عام ،‌تاریخ متحرک سازی ،‌با فیلم ناطق والت دیزنی باعنوان استیم بوت ویلی(1928) آغاز نمی‌شود . پیش از این تاریخ ،‌سنتی پرطرفدار ،‌یعنی همان سینما وتعداد بسیاری فیلم که حدودا صدفیلم دیزنی نیز شامل آن می‌شد پا به عرصه وجود گذاشته بود .در سال‌های 1912 ،‌ کارتون همراه با پا گرفتن فیلم‌های چند حلقه‌ای به استثنای چند کارتون بقیه هم چند حلقه‌ای شدند . کارتون در همین زمان در حافظه جمعی تهیه‌کنندگان و مخاطبان باداستان‌های مصور(Comic Strips) ارتباط یافت ،‌به این دلیل که کارتون‌ها اقتباسی بودند از ماجراهای قهرمانان پاورقی‌های نشریات عامه‌پسند و امضای کارتونیست‌ها ( نقاشان داستان‌های مصور) را بر خود داشتند .

تعریف: کارتون رابه طور کلی میتوان نوعی فیلم تعریف کرد که حاصل چیدن طرح‌ها یا اشیا به شیوه‌ای است ک پی از عکسبرداری و نمایش مسلسل و زنجیره‌ای آنها توهم حرکت ایجاد می‌کند . کارتون درسال 1906 به یک شیوه تولید آشنا و رسمی بدل شد .
 فیلم شکل‌های خنده‌دار صورت‌های مسخره ( بلکتون ،‌1906) دست نقاشی را در حال کشیدن کاریکاتورهایی نشان می‌داد که چشم‌ةا و دهان‌شان را حرکت میدادند . این درواقع نخستین کارتون واقعی است . پیش از سال 1913 ،‌معمولا اشیایی چون عروسک‌ها و اسباب بازی‌ها و عکس‌های بریده در این فیلم‌ها به حرکت در می‌آمد ،‌اما به تدریج تعداد نقاشی‌ها و طرح‌ها نسبت به اشیا افزایش یافت تا آنجا که پس از سال 1915 کارتون‌ها به عنصر غالب این نوع گونه سینمایی بدل شد .

متحرک‌سازی در دیگر کشورها؛ تمامی کشورهایی که در حیطه سینمای صامت از صنعت چشمگیری برخوردار بودند ،‌صنعت متحرک سازی محلی نیز داشتند .باتوجه به برتری یافتن اقتصادی آمریکا در زمان جنگ جهانی اول ،‌تاثیر صنعت سینمای این کشور بر سینمای جهان از رواج و محبوبیت کارتون‌های آمریکایی درکشورهای دیگر پیداست .

برای مثال آمریکایی‌ها سریال تازه عروس و داماد رابه فرانسه صادر کردند و درآنجا مسئولیت توزیع این سریال به عهده شرکت مادر یعنی اکلربود . همیشه همراه فیلم‌‌های کوتاه و موفق چارلی چاپلین کارتون‌های آمریکایی نیز فرستاده می‌شد .
منبع: سایت شبکه ملی مدارس ایران
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 15 مهر 1394 15:31:36
با باشگاه هواداران ایرانیان6234 از تمام وقایع  فرهنگی و هنری با خبر شوید.